ბესო მეგრელიშვილი

                   სახელმწიფო პრემიის ლაურეატი

 

 მოზარდ მაყურებელთა თეატრში განსახიერებული როლები

მწერალი - ნოდარ დუმბაძე "მე, ბებია, ბაბუა და ჭინკები" რეჟ: გიორგი თავაძე
ბარნი - ნილ საიმონი "მგზნებარე შეყვარებული" რეჟ: დიმიტრი ხვთისიაშვილი
აკელა - რედიარდ კიპლინგი "მაუგლი" რეჟ: ნიკოლოზ საბაშვილი
ზაალ ერისთავი - აკაკი წერეთელი "ბაში-აჩუკი" რეჟ: დიმიტრი ხვთისიაშვილი
მამა -  ოთარ ბაღათურია "მეფე ლირი თავშესაფარში" რეჟ:ოთარ ბაღათურია
ლუკაია – ნოდარ დუმბაძე, გიგა ლორთქიფანიძე "მე ვხედავ მზეს" რეჟ: დიმიტრი ხვთისიაშვილი
ჰერცოგი – უილიამ შექსპირი "რომეო და ჯულიეტა" რეჟ:ლევან წულაძე
ვასილ კეჟერაძე – გურამ დოჩანაშვილი "კაცი, რომელსაც ლიტერატურა ძლიერ უყვარდა" რეჟ.ზურაბ კანდელაკი
ლეონჰარდტი – ამადეუს ჰოფმანი "პატარძლის ამორჩევა" რეჟ.მედეა კუჭუხიძე
მიუნჰაუზენი – გრიგორი გორინი "ბარონი მიუნჰაუზენი" რეჟ.ელენე მაცხონაშვილი
შაქრო – ნოდარ კეკელიძე "იღბლიანი მკითხავი“ რეჟ:ეკატერინე შარიქაძე
ნიკა – ალექსანდრე ჩხაიძე '"თავისუფალი თემა" რეჟ.შალვა გაწერელია
ბესო – ალექსანდრე ჩხაიძე "სკოლა 88" რეჟ.ანდრო ენუქიძე
გია – ირაკლი სამსონაძე "ბედნიერი ბილეთი" პრემია წლის საუკეთესო როლი რეჟ.შალვა გაწერელია
მგელი – დავით კვიჟინაძე „ფიცი მწამს“ რეჟ.მანანა კვირკველია
ნოე – თამაზ ჭილაძე „ნოეს კიდობანი“ რეჟ.თამაზ მესხი
ოლილე – არჩილ სულაკაური „ცისფერი ირემი“ რეჟ.თამაზ მესხი
ბილი – ო‘ჰენრი „ტრამალების რისხვა“ რეჟ.ირაკლი ჯაოშვილი, ინესა ბერძული
მეფე – ჩეხური ზღაპრების მიხედვით „ოქროსთმიანი პრინცესა“ რეჟ.ანატოლი ლობოვი
იოხიო – ძიუნძი კინოშიტა „წეროს ფრთები“ რეჟ.გიორგი ოსეფაშვილი
ლოთი – ანტუან დე სენტ–ეგზიუპერი „პატარა უფლისწული“ რეჟ.ქეთევან ხარშილაძე

 

ახმეტელის თეატრი

მრჩეველი – პოლიკარპე კაკაბაძე „დემეტრე “რეჟ.ალექსანდრე ქანთარია
ხუტლუ – პოლიკარპე კაკაბაძე „დემეტრე“ რეჟ.ალექსანდრე ქანთარია
რეზო – ზაალ სამადაშვილი „კარს იქით“ რეჟ.ალექსანდრე ქანთარია
გიორგი – ლაშა თაბუკაშვილი „ტაძარი“ რეჟ.ალექსანდრე ქანთარია
ბაბილა – ოთარ ჭილაძე „ლაბირინთი“ რეჟ.ალექსანდრე ქანთარია (საქართველოს რესპუბლიკის სახელმწიფო პრემია)
ომარა – ირაკლი სამსონაძე „აღდგომა გაუქმებულ სასაფლაოზე“ რეჟ:გიორგი შალუტაშვილი
ალფიერი – არტურ მილერი „ხედი ხიდიდან“ რეჟ.ალექსამდრე ქანთარია
ჯორკო – ჯაბა იოსელიანი „შავი კატა“ რეჟ.ალექსანდრე ქანთარია
მამაო – დავით კლდიაშვილი „სოლომონი“ რეჟ:ზ.სიხარულიძე
ოსიკო – დავით კლდიაშვილი „დარისპანი“ რეჟ.ზინაიდა კვერენჩხილაძე
ნიანია ბაკურიანი – კონსტანტინე გამსახურდია „ოდესმე დიდი ყოფილა საქართველო“ რეჟ.გოგი ქავთარაძე
მაჯლაჯუნა – ანატოლი ვოლსკი „ჯადოსნური კვერთხი“ რეჟ.ცოტნე ნაკაშიძე
მოსამართლე – ჯონ ფულდი „ვირის ჩრდილი“ რეჟ.ცოტნე ნაკაშიძე
ზაზა, ნიკა ,გოგი – აკა მორჩილაძე „ფალიაშვილის ქუჩის ძაღლები“ რეჟ.დავით ანდღულაძე
 

რუსთაველის სარდაფი

სელზ დონი – მაიკლ ფრეინი „ხმაური სცენის მიღმა“ რეჟ.ოთარ ეგაძე

 

 მეტეხის თეატრი

კულმიე – პიტერ ვაისი „დიქტატორი აბაზანაში“ რეჟ.სანდრო მრევლიშვილი

 

მარნეულის თეატრი

მეჯნუნი – ნიზამი „ლეილი და მეჯნუნი“ რეჟ.ნათელა არველაძე

 

რუსთავის თეატრი

დაცვის უფროსი – რევაზ კლდიაშვილი „საპოვნელა“ რეჟ.ლევან სვანაძე
კათოლოკე ბერი – ირაკლი სამსონაძე „მიწისძვრით დაზარალებულთათვის“ რეჟ.ლევან სვანაძე

 

კოტე მარჯანიშვილის სახელობის თეატრი

ნიკა – თამარ ბართაია „შეხვედრის ადგილი“ რეჟ.გიორგი შალუტაშვილი

 

 სამეფო უბნის თეატრი

ოსმან აღა –  დანიელ ჭონქაძე „სურამის ციხე“ რეჟ.მიხეილ კიკაჩეიშვილი
ზურა – ვახტანგ ანდიაშვილი „ძმა“ რეჟ.ვახტანგ ანდიაშვილი

 

 თავისუფალი თეატრი

მკითხავი – ხათუნა წულაძე „თეთრი ლექსი“ რეჟ.ვაჟა ძიგუა
ბარაბაძე –ალექსანდრე სუხოვო-კობილინი „მაქცია“ რეჟ.მიხეილ კიკაჩეიშვილი
პასტორი – ჰენრიკ იბსენი “მოჩვენებანი„ რეჟ.დავით დანელია

 

 ფილმები

ნუგზარი – მხ. ფილმი „მეტიჩარა“ რეჟისორები:ნელი ნენოვა, გენო წულაია
მოქეიფე – მხ. ფილმი „უძინართა მზე“ რეჟისორი.თემურ ბაბლუანი
წითელარმიელი  – მხ. ფილმი „შეყვარებული კულინარის 1001 რეცეპტი“ რეჟ:ნანა ჯორჯაძე
ჭუტალა – „ყავა და ლუდი“ რეჟისორი:ზაზა ბუაძე
ბიზნესმენი – სერიალი „ჩვენი ოფისი“ რეჟისორი:გიორგი ლიფონავა
ვიტალი – სერიალი „ჩიფსების თაობა“ რეჟისორი: გიორგი ლიფონავა
არჩილი – სერიალი „კლინიკა“ რეჟისორი:გიორგი ლიფონავა
მეგარმონე – მხ. ფილმი „თბილისი-თბილისი“ რეჟისორი: ლევან ზაქარეიშვილი
ავთო – სერიალი „ჩემი ცოლის დაქალები“ რეჟისორი:გიორგი ლიფონავა