მერაბ ბრეკაშვილი

           კოტე მარჯანიშვილის სახელობის პრემიის ლაურეატი 

 

 მოზარდ მაყურებელთა თეატრში განსახიერებული როლები

ბაბუა, რემა - ნოდარ დუმბაძე "მე, ბებია, ბაბუა და ჭინკები" რეჟ: გიორგი თავაძე
სანდრო -  ოთარ ბაღათურია "მეფე ლირი თავშესაფარში" რეჟ:ოთარ ბაღათურია
მამა – ვილჰემ ჰაუფი "ჯუჯა ცხვირი" რეჟ:გიორგი თავაძე
ბენედიქტე – ნოდარ დუმბაძე, გიგა ლორთქიფანიძე "მე ვხედავ მზეს" რეჟ: დიმიტრი ხვთისიაშვილი
მეფე – ლარისა ტიტოვა და ალექსანდრე სტაროტორჟსკი "სამეფო ძროხა" რეჟ.გურამ ბრეგაძე
ვახტანგ მწყერაძე – ლაშა ბუღაძე "7+1" რეჟ.გიორგი ქაჩიბაია
ნაიბი – იაკობ გოგებაშვილი "იავნანამ რა ჰქმნა?!" რეჟ.ოთარ ბაღათურია
სამსონ სალამთაძე – დავით კლდიაშვილი "ირინეს ბედნიერება" რეჟ.დიმიტრი ხვთისიაშვილი

 

 სოხუმის კონსტანტინე გამსახურდიას სახელობის სახელმწიფო თეატრი

ჯარისკაცი – რევაზ ინანიშვილი "ტალღები ნაპირისკენ მიისწრაფვიან“ რეჟ.დავით კობახიძე
ოთარი – რობერტ სტურუა, გიორგი ქავთარაძე „ბრალდება“ რეჟ.გიორგი ქავთარაძე
ვასკა პეპელი – მაქსიმ გორკი „ფსკერზე“ რეჟ.გიორგი ქავთარაძე
ნაპოლეონი – კიტა ბუაჩიძე „მკაცრი ქალიშვილები“ რეჟ.გიორგი ქავთარაძე
ვაჟი – აკაკი წერეთელი „სამეფოო, ძველთა ძველო ...“ რეჟ.ნუგზარ ლორთქიფანიძე
შავლეგ ტოხაისძე – კონსტანტინე გამსახურდია „დიდოსტატის მარჯვენა“ რეჟ.გიორგი ქავთარაძე
იანგული – ნოდარ დუმბაძე „ერთი ცის ქვეშ“ რეჟ.გიორგი ქავთარაძე
გუსტავი – გ. რუსაკი „ღამე მშვიდობისა, მელიებო!“ რეჟ.კარელ სპიშაკი
ბოდრიკური –ჟან ანუი, ფრიდრიხ შილერი, ბერტოლდ ბრეხტი „ლეგენდა ორლეანელ ქალწულზე“ რეჟ. გიორგი სიხარულიძე
სერგეი გოლუბკოვი – მიხეილ ბულგაკოვი „სრბოლა“ რეჟ.რობერტ სტურუა, დავით ხინიკაძე
სოლეიმან ხანი – ალექსანდრე სუმბათაშვილი „ღალატი“ რეჟ.გოჩა კაპანაძე
კომინოსი – უილიამ შექსპირი „კორიოლანუსი“ რეჟ.ალექსანდრე ქანთარია
გრიშკა – ვლადიმერ ნაბოკოვი  „ემიგრანტები“ რეჟ.ლევან წულაძე
გრიგორი – ვლადიმერ ნაბოკოვი „ორი ნოველა“ რეჟ.ლევან წულაძე
არჯი – ედვარდ ბონდი „ვიწრო ბილიკი ჩრდილოეთისაკენ“ რეჟ.დავით საყვარელიძე
რუდოლფი – ედუარდ რაძინსკი „ქალი ყვავილით“ რეჟ. გიზო ჟორდანია
ასტამური – გურამ ოდაშარია „ზღვა, რომელიც შორია“ რეჟ.თემურ ჩხეიძე
წამყვანი, გალაკტიონი – ლადო ასათიანის ლექსების მიხედვით „ირმის უკანასკნელი ბღავილი“ რეჟ.ნუგზარ ლორთქიფანიძე
მთხრობელი – კონსტანტინე გამსახურდია „ეწერში მდგარი თხმელა“ რეჟ.გიორგი თავაძე
რეზო – ლალი როსება „პრემიერა“ რეჟ.დიმიტრი ხვთისიაშვილი
ბაბუა, რემა – ნოდარ დუმბაძე „მე, ბებია, ბაბუა და ჭინკები“ რეჟ.გიორგი თავაძე
კოწია – შალვა დადიანი „გუშინდელნი“ რეჟ.გოჩა კაპანაძე
კინკასი – ჟორჟ ამადუ „კინკასის უცნაური გარდაცვალება“ რეჟ.გიორგი თავაძე

 

 ვაკის სარდაფი

ხევისბერი – ვაჟა–ფშაველა „გველის მჭამელი“ რეჟ.ლევან წულაძე

 

სატელევიზიო პროექტი

უმარი – დოვჟენკოს სახელობის კინოსტუდიის ტელესერიალი „სისხლიანი წრე“ რეჟ.ბ.ნებიერიძე